Jakie wyróżniamy rodzaje prętów gwintowanych?
Pręty gwintowane
Wykorzystuje się je m.in. w budownictwie i ogrodnictwie. Tak naprawdę, to trudno wyobrazić sobie stworzenie każdej konstrukcji bez ich użycia. Pręty gwintowane, także te dostępne w ofercie firmy ELGO mogą idealnie zastępować inne elementy złączne np. kotwy, a w niektórych przypadkach także śruby. Poznajmy zatem lepiej rodzaje prętów gwintowanych i sprawdźmy, jakie jest ich zastosowanie. Kiedy i gdzie możemy je używać? Czy tylko spotyka się je w branży budowlanej? Podpowiemy też, dlaczego dzieje się tak, że pręty gwintowane świetnie podtrzymują każdą konstrukcję.
Podział prętów gwintowanych
Zacznijmy od wyjaśnieniu kilku podstawowych zagadnień związanych z prętami gwintowanymi. Co to są za elementy? Pręty gwintowane bez wątpienia można zaliczyć do tzw. wyrobów hutniczych. Wyróżniają się tym, że ich długość jest znacznie większa aniżeli średnica. Pręty najczęściej wytwarza się ze stali, ale nie jest to jedyny materiał, z jakiego mogą zostać zrobione. Na rynku spotyka się też pręty gwintowane produkowane z aluminium, brązu, tytanu, miedzi, mosiądzu i różnych stopów poszczególnych metali. Warto zauważyć, że z racji tego, że do naszej dyspozycji jest wiele rodzajów prętów, to nie wystarczy udać się do pierwszego lepszego sklepu i kupić pierwszy lepszy pręt. Dokonując zakupu tego typu wyrobów hutniczych musimy uwzględnić to, do czego mają zostać wykorzystane. Na przykład jeśli zamierzamy stworzyć zwykłą ogrodową konstrukcję, to musimy uwzględnić fakt, że będzie ona narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Przy niewłaściwym wyborze pręta największym problemem może okazać się np. wilgoć. Dlatego też w wyżej wymienionym przypadku wskazany byłby wybór pręta gwintowanego wykonanego ze stali nierdzewnej A2. Możemy też podać inny przykład. Być może przy tworzeniu konstrukcji będzie nam zależeć na tym, aby była ona stosunkowo elastyczna. Wówczas konieczne będzie zakupienie prętów gwintowanych, które zostały wyprodukowane z różnego rodzaju stopów metali. Rodzaj surowca nie jest jednak jedynym kryterium podziału prętów gwintowanych. Możemy je klasyfikować pod względem klasy materiału i gatunku. W takim przypadku wyróżnimy np. pręty nierdzewne lub kwasoodporne. Kryterium podziału może być także kształt pręta gwintowanego. Wówczas wyróżnimy np. pręty gwintowane walcowate, stożkowe, trapezowe, czy prostokątne. Przy klasyfikowaniu prętów gwintowanych możemy też uwzględnić skok, sposób skręcania się i wymiar. W pierwszym przypadku wyróżnimy pręty normalne drobno lub grubozwojowe. Według drugie z wyżej wspomnianych kryteriów wyróżnimy pręty skręcane w lewo lub prawo. Według kolejnego kryterium wyróżnimy np.,. pręty gwintowane 1,2,3 metrowe i pręty gwintowane do 6 metrów. Warto jeszcze dodać, że pręty gwintowane można klasyfikować pod względem ich wykończenia. Mogą mieć pokrycie z ocynku galwanicznego lub ogniowego, jak też występują w wersji bez żadnego pokrycia. Bez względu na to, jaki pręt gwintowany zdecydujemy się wybrać, poprawi on stabilność realizowanej konstrukcji.
Zastosowanie prętów gwintowanych
Pręty gwintowane mają dość szerokie spectrum zastosowania. Warto podkreślić, że podobnie z resztą jak kotwy czy śruby mają za zadanie połączyć i wzmocnić określoną konstrukcję. Uznaje się je za jedne z najbardziej uniwersalnych wyrobów hutniczych, które sprawdzą się na przykład przy zespojeniu więźby dachowej czy szalunkach. Bez względu na to każda konstrukcja, czy to żelbetonowa, czy stalowa zyska jeszcze większą stabilność, o ile zastosowano w niej właśnie pręty gwintowane. Gdzie jeszcze stosuje się pręty gwintowane? Mogą być wykorzystywane na przykład jako element połączenia śrubowego w ogrodowej lub innego typu konstrukcji. Prętami gwintowanymi można posługiwać się też wszędzie tam, gdzie klasyczne połączenia śrubowe okażą się niewystarczające. Świetnie nadają się też do mocowania w twardym, skalistym, a nawet betonowy podłożu. Przy dokonywaniu wyboru pręta warto pamiętać, aby kupować odrobinę dłuższe elementy. W ten sposób pręt gwintowany będzie można dostosować, tak jak chcemy, np. pociąć na długość taką, która konieczna będzie do postawienia konkretnej konstrukcji.
Zwróćmy uwagę, że pręty gwintowane wykorzystuje się w licznych konstrukcjach budowlanych. Bardzo często umieszcza się je w miejscach niewidocznych. Stąd też używa się je bardzo często do podwieszanych dachów. Pręty gwintowane dają też możliwość mocowania różnego rodzaju filarów, słupów, w tym także słupów energetycznych, czy lamp oświetleniowych. Trudno tez wyobrazić sobie stworzenie bez ich użycia trwałej konstrukcji budynku. Pręty gwintowane umożliwiają scalanie ze sobą stosunkowo dużych elementów wyposażenia budynków oraz ich wnętrz w tym hydrauliki i kanałów klimatyzacyjnych. Pręty gwintowane należy uznawać za jedno z najbardziej uniwersalnych złączy, dzięki któremu stabilność połączonych ze sobą części w danej konstrukcji jest możliwa. Co więcej stosuje się je też do przytwierdzenia konstrukcji stalowej do danego typu podłoża, a także wzmocnienia zbrojenia w konstrukcji żelbetonowej. Z prętów tworzy się też znacznie większe elementy spotykane na wielu budowach. Dobrym przykładem są tutaj szalunki. Dzięki zastosowaniu prętów gwintowanych wiele konstrukcji lepiej znosi różnego rodzaju naciski i obciążenia.
Co jeszcze warto wiedzieć o prętach gwintowanych?
Warto zauważyć, że pręty gwintowane mogą występować także pod nieco innym nazewnictwem. Jeśli gdzieś usłyszymy o prętach wytrzymałościowych, złączach śrubowych, gwintsztangach, szpilkach budowlanych, czy łącznikach śrubowych, to możemy być w zasadzie pewni, że pod tymi pojęciami kryją się właśnie pręty gwintowane.
Pręty gwintowane bez dwóch zdań należy uznać za jedne z najpopularniejszych elementów łączeniowych. Z racji tego, że nie są to jednolite produkty, przed dokonaniem zakupu warto dokładnie sprawdzić, z jakiego surowca pręt gwintowany będzie nam potrzebny. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto się skonsultować. Stąd też powinniśmy wybierać doświadczonych i sprawdzonych producentów, takich jak np. firma ELGO. Dzięki doświadczeniu i wiedzy naszych specjalistów oferowane przez nas pręty gwintowane i inne elementy złączne, jak np. śruby są najwyższej możliwej jakości, a cały proces produkcyjny jest dokładnie monitorowany.
Jeśli więc ktoś szuka prętów gwintowanych, to zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Istnieje też możliwość złożenia zamówiona na produkty, które wykraczają poza standardową ofertę firmy.